Data publikacji:

28.02.2013

Kategoria:

Tagi:

Podziel się:

Projekt z udziałem dr hab. Dominiki Nowis i dr. Radosław Zagożdżona, kierowników grup badawczych w projekcie BASTION, został wyróżniony na IACR Breast Cancer Symposium

IACR1r

27 lutego 2013 prezentacja projektu z udziałem dr hab. D. Nowis oraz dr. R. Zagożdzona otrzymała wyróżnienie Beatson Medal za najlepsza pracę poświęconą tematyce raka piersi. Nagroda została przyznana za opisanie roli z jednego z naturalnych czynników anty-oksydacyjnych, enzymu o nazwie peroksyredoksyna 1 (PRDX1), w nowotworach piersi, na podstawie badań podstawowych i na materiale klinicznym. Autorem prezentującym był Patrick O’Leary.
Praca ta jest kolejnym dowodem na znacząca rolę, jaka pełnią procesy oksydacji w rozwoju nowotworów człowieka. Praca przyczynia się do lepszego zrozumienia wewnątrzkomórkowych mechanizmów odpowiedzialnych za ten fakt. Jest też kolejnym etapem na drodze do ‚personalizacji’ współczesnej onkologii, czyli opracowania jak najdoskonalszych sposobów doboru terapii biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania pacjenta.
Ośrodkiem prowadzącym projekt badawczy był University College Dublin. W projekcie brali również udział naukowcy z Irlandii, Polski, Chin, Szwecji i USA. Manuskrypt opisujący wyniki badań w tym projekcie znajduje się obecnie w przygotowaniu. Dr Zagożdzon wraz z prof. Williamem Gallagherem pełni w tym projekcie rolę equal senior author.
Prace nad tym projektem są kontynuowane na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wraz z University College Dublin w ramach współpracy w programie BASTION.

Zobacz również

YouTube

 
Obserwuj nas na Twitterze

 
Facebook