Praca zespołu prof. Jakuba Gołąba poświęcona przeciwnowotworowemu działaniu terapii fotodynamicznej

ECJ

W najnowszym wydaniu European Journal of Cancer (EJC) opublikowano pracę: 5-Aza-2’-deoxycytidine potentiates antitumor immune response induced by photodynamic therapy. Badania opublikowane w EJC poświęcone są przeciwnowotworowemu działaniu terapii fotodynamicznej w połączeniu z inhibitorem metylotransferaz 5-aza-2’-deoksycytydyną. Obserwacje zespołu badawczego sugerują, że zastosowanie 5-aza-2’-deoksycytydyny prowadzi do zwiększonej indukcji przeciwnowotworowej odpowiedzi immunologicznej przez terapię fotodynamiczną umożliwiając długotrwałą kontrolę zarówno guzów pierwotnych, jak i przerzutów w modelach mysich.

Praca jest efektem współpracy naukowców z Zakładu Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Wellman Center for Photomedicine (Massachusetts General Hospital), Harvard-MIT Division of Health Sciences and Technology oraz Department of Dermatology (Harvard Medical School).

Autorami pracy są: Malgorzata Wachowska, Magdalena Gabrysiak, Angelika Muchowicz, Weronika Bednarek, Joanna Barankiewicz, Tomasz Rygiel, Louis Boon, Pawel Mroz, Michael R Hamblin oraz Jakub Golab.

European Journal of Cancer jest czasopismem z grupy ELSEVIER. Impact Factor czasopisma wynosi 5,06

Link do publikacji.