Nowa praca zespołu J. Gołąba w Angiogenesis przygotowana wspólnie z badaczami z Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) oraz z Uniwersytetu Jagiellońskiego

W najnowszym wydaniu Angiogenesis (w druku) ukazała się praca: Optimization and regeneration kinetics of lymphatic-specific photodynamic therapy in the mouse dermis.

angioGENESIS

Wraz z naukowcami z Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii oraz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zespół prof. Jakuba Gołąba opracował warunki doświadczalne umożliwiające selektywne zniszczenie naczyń limfatycznych przy użyciu terapii fotodynamicznej (PDT). Jednocześnie przy zastosowanych dawkach PDT naczynia krwionośne pozostały w pełni funkcjonalne. Naczynia limfatyczne umożliwiają transport płynu tkankowego, antygenów oraz limfocytów i komórek dendrytycznych z tkanek do okolicznych węzłów limfatycznych. W kontynuowanych pracach badawczych zespół prof. J. Gołąba będzie się starał ustalić jakie konsekwencje dla odpowiedzi przeciwnowotworowej ma uszkodzenie naczyń limfatycznych przez PDT. Liczymy na to, że wyniki prowadzonych przez nas badań umożliwią opracowanie takich schematów terapeutycznych, które doprowadzą do zwiększenia skuteczności terapii fotodynamicznej u chorych z nowotworami.

Autorami pracy są: Witold W. Kilarski,  Angelika Muchowicz, Małgorzata Wachowska,  Renata Mężyk-Kopeć,  Jakub Gołąb,  Melody A. Swartz oraz Patrycja Nowak-Śliwińska.

Naczynia limfatyczne uwidocznione przy użyciu mikroskopii konfokalnej.

PDF Angiogenesis 2013