Data publikacji:

06.05.2014

Kategoria:

Tagi:

Podziel się:

Dr Małgorzata Czystowska-Kuźmicz z projektu BASTION uzyskała grant na ponad 1,3 mln. PLN

OPUS 6

6 maja 2014 Narodowe Centrum Nauki (NCN) rozstrzygnęło konkurs OPUS 6. Laureatką konkursu w panelu Immunologia (NZ6) została dr Małgorzata Czystowska-Kuźmicz z Zakładu Immunologii, badacz z projektu BASTION.

Dr Czystowska-Kuźmicz specjalizuje się w obszarze immunologii onkologicznej. Projekt badawczy dr Czystowskiej-Kuźmicz to Badanie roli arginaz pochodzenia nowotworowego i egzosomalnego w unikaniu przeciwnowotworowej odpowiedzi immunologicznej w raku jajnika. Kwota finansowania projektu to 1 359 699 PLN.

Celem projektu jest badanie roli arginaz – enzymów biorących udział w rozkładzie aminokwasów endogennych – w procesie immunosupresji zachodzącej w rakach jajnika, która znacząco utrudnia leczenie tego nowotworu. Ponadto ustalona zostanie potencjalna przydatność arginaz jako biomarkerów prognostycznych. W przyszłości wyniki te mogą przyczynić się do opracowania nowych metod leczniczych lub też udoskonalenia metod stosowanych obecnie w terapii raka jajnika.

W panelu NZ6 do finansowania zakwalifikowano 8 wniosków. Grant dr Czystowskiej-Kuźmicz  otrzymał największą kwotę finansowania w swoim panelu. Dotychczas badacze zatrudnieni w ramach projektu BASTION pozyskali z grantów przyznawanych przez NCN ponad 11mln PLN.

Małgorzata Czystowska-Kuźmicz, dr n. biol., ukończyła w 2001 roku Wydział Biologii Uniwersytetu Heinrich-Heine w Duesseldorfie, na którym uzyskała w 2006 roku także stopień doktora nauk biologicznych. W latach 2001-2005 pracowała jako asystent w Laboratorium Molekularno-Genetycznym Katedry Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu Heinrich-Heine, gdzie była zaangażowana w projekty badawcze Niemieckiej Organizacji do Walki z Rakiem (Deutsche Krebshilfe) i Niemieckiego Projektu Poznania Ludzkiego Genomu (Deutsches Humangenomprojekt). W latach 2006-2009 była zatrudniona jako Postoctoral Fellow w Department of Pathology, University of Pittsburgh Cancer Institute, Pennsylvania. Obecnie pracuje jako doświadczony badacz w grupie badawczej prof. Jakuba Gołąba w ramach program BASTION.

Więcej informacji o konkursach organizowanych przez NCN:

http://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2014-05-06-wyniki-konkursow

Zobacz również

YouTube

 
Obserwuj nas na Twitterze

 
Facebook