Nowe odkrycia w zakresie medycyny i onkologii molekularnej pozwoliły poszerzyć możliwości diagnostyczne w onkologii. W dalszym stopniu jest to związane z nowymi, specyficznymi technikami leczenia nowotworów. Celem tegorocznej edycji czerwcowych warsztatów jest zaprezentowanie tych nowych technik oraz tego, jak biologia i medycyna molekularna przyczyniają się do rozwoju medycyny klinicznej.
Tradycyjnie diagnostyka nowotworów oparta jest na technikach ustalonych ponad 100 lat temu i opartych na histologii zmian neoplastycznych. Te techniki nie odzwierciedlają niestety ogromnego spektrum mutacji i zmian molekularnych. Molekularna charakterystyka nowotworów oraz epigenetyka prowadzą do nowych technik diagnostycznych z zastosowaniem ciekłej biopsji, mikroskopii Ramanowskiej oraz leczenia i diagnostyki skrojonej na miarę (personalized medicine).
Warsztaty Molecular Diagnostic in Cancer są skierowane do młodych badaczy, studentów oraz lekarzy zainteresowanych medycyną i onkologią molekularną. Prelegentami będą Dr Karin Schuetze z CellTool GmbH, Prof. Christer Ericsson, Dr Andreas Lennartsson i Dr Piotr Religa z Karolinska Institutet oraz Prof. Cezary Szczylik z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie i Prof. Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.