Data publikacji:

17.06.2015

Kategoria:

Tagi:

Podziel się:

Podsumowanie konferencji TRON

W dniach 21-22 maja 2015 roku w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbyła się międzynarodowa konferencja onkologiczna TRON (Translational Research in Oncology in New Member State Economies: www.tron.wum.edu.pl) zorganizowana w ramach europejskiego programu BASTION (www.bastion.wum.edu.pl). W konferencji wzięło udział blisko 250 uczestników.

Podczas pierwszego dnia konferencji czołowi europejscy naukowcy zajmujący się różnymi aspektami onkologii mówili o postępach w swoich badaniach. Na temat immunologii nowotworów wykłady wygłosili: T. Kitamura z zespołu prof. J. Pollarda z Uniwersytetu w Edynburgu (Wielka Brytania), S. Brandau z Uniwersytetu Essen (Niemcy), M. Muthana z Uniwesytetu Sheffield (Wielka Brytania), S. Coffelt z zespołu K. de Visser z Netherlands Cancer Institute (Holandia). Z kolei L. Bullinger (Uniwersytet Ulm w Niemczech), R. Beijersbergen (Netherlands Cancer Institute, Holandia), D. Tarnoki i A. Tarnoki (Uniwersytet Semmelweis, Węgry) opowiedzieli o postępach w genomice nowotworów. Sesję hematoonkologiczną uświetniły wykłady: J. Nunes z Cancer Research Centre we Francji, T. Robaka z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, J. Golay z IRFMN we Włoszech, F. Beurskens z Genmab w Holandii oraz C. Dumontet z Uniwersytetu Lyon (Francja).

Po wykładach odbyło się przyjęcie koktajlowe, po którym wystąpił zespół „Jagodziński Trio” z koncertem „Chopin les Brillantes” – jazzową interpretacją twórczości wielkiego Mistrza.

Jagodziński TRIO

Drugi dzień konferencji był poświęcony innowacjom w medycynie oraz wdrożeniom odkryć nauki do praktyki. Konferencję poprowadził Richard Hudson z Science Business, dzięki któremu wykłady były przeplatane ożywioną dyskusją. Podczas pierwszej sesji reprezentanci firm podpowiadali naukowcom, jak znaleźć wspólny język z businessem (wykłady wygłosili: T. Kievits z Vitromics, Holandia oraz M. Chlebus z Efpia w Belgii). Podczas drugiej sesji przedstawiciel firmy Thomson Reuters M. Kapczyński opowiedział o nowych metodach ewaluacji dorobku naukowego pracowników nauki, a następnie wybitni naukowcy, którzy osiągnęli komercyjny sukces swoich badań naukowych dzielili się doświadczeniami w zakresie ochrony własności intelektualnej (A. Gure z Uniwersytetu Bilkent w Turcji) czy komercjalizacji wyników (B. Botta z Uniwersytetu Sapienza we Włoszech oraz A. Turowska z Sterna Biologicals w Niemczech). Podczas ostatniej sesji reprezentanci agencji finansujących naukę opowiedzieli o możliwościach zdobycia grantów na badania onkologiczne (M. Karoński w NCN, I. Ispas z Romanian Ministry of Higher Education w Rumunii oraz D. Mossakowska z Glaxo Smith Klein).

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydent m.st. Warszawy oraz Wojewody Mazowieckiego. Patronatem medialnym konferencję objęło Science Business (Belgia), oraz portale: www.biotechnologia.pl, www.dolinabiotechnologiczna.pl, oraz www.medtube.pl. Sponsorami konferencji byli: Eppendorf, Biomedica, Thomson Reuters oraz A&A Biotechnology.

Zobacz również

YouTube

 
Obserwuj nas na Twitterze

 
Facebook