W ramach projektu BASTION, 18 -19 sierpnia 2015 odbyły się warsztaty praktyczne poświęcone wysokowydajnej, zautomatyzowanej izolacji DNA z zastosowaniem platformy Chemagen MSM1 (Perkin Elmer) oraz średnio wydajnej metodzie analizy genotypów przy użyciu platformy FlexMap 3D (Luminex) i biorobota Janus (Perkin Elmer), przeprowadzone w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM.
Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z procesem wysokowydajnej izolacji DNA z zastosowaniem w pełni zautomatyzowanej stacji izolującej kwasy nukleinowe Chemagen MSM1 (Perkin Elmer). Platforma dzięki obecności wymiennych głowic elektromagnetycznych, pozawala na jednoczesną izolację od 12 do 96 próbek w objętości od 10 uL do 10 mL, opierając się o metodę wiązania DNA do alkoholu poliwinylowego opłaszczonego na kulkach magnetycznych.
W drugiej części warsztatów uczestnicy zapoznali się z zasadą działania oraz możliwościami platformy Luminex FlexMap 3D, której funkcjonowanie łączy zasadę działania cytometru przepływowego rozpoznającego wiele typów mikrosfer z możliwością oznaczenia ilości analitu na mikrosferze. Podczas warsztatów szczegółowo omówiono projektowanie doświadczeń przy użyciu aparatu na przykładzie genotypowania.
W części praktycznej warsztatów uczestnicy przeprowadzili genotypowanie trzech polimorfizmów dla 96 próbek metodą Direct Hybridization, w reakcji 3-pleks. Warsztaty zakończyły się seminarium, na którym wykonano ocenę wyników genotypowania metoda analizy skupień.
Warsztaty organizowane były przez zespół z Laboratorium Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM. Uczestnicy warsztatów to m. in. pracownicy Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, Instytutu Kardiologii oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.