O projekcie:

Podziel się:

Klinicyści

Onkolodzy klinicyści poszukiwani do współpracy

Projekt: Badanie nad rolą stresu oksydacyjnego w nowotworach
Obszar współpracy: Zespół dr. Zagożdzona poszukuje tkanek nowotworowych do dalszych etapów projektu który prowadzi.
Forma próbki: bloczki parafinowe.
Uwagi: Konieczne jest przekazanie wraz z próbką danych klinicznych pacjentów.
Kontakt: 22 599 21 76, radoslaw.zagozdzon (at) wum.edu.pl

Więcej na temat badań zespołu dr Zagożdzona.

.

.

Projekt badawczy prof. Płoskiego Bliźniaki

W ramach najnowszego projektu badawczego zespół prof. Płoskiego szuka jednojajowych bliźniaków, najchętniej wśród osób młodych, które nie przekroczyły 18 roku życia. Do badań zespól prof. Płoskiego szuka rodzeństwa w którym tylko jedno z dzieci byłoby chore na przewlekłą chorobę. Mogą to być zaburzenia metaboliczne, neurologiczne, onkologiczne lub przewlekłe problemy zdrowotne których lekarze nie byli w stanie zdiagnozować. Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje schorzeń którymi jest zainteresowany zespół prof. Płoskiego. W ramach badań chory może otrzymać  zsekwencjonowanie kodującej części DNA. Takie dane mogą bardzo pomóc w diagnostyce chorego oraz stanowią materiał dzięki któremu lekarz prowadzący może mieć pewność że leki które podaje choremu na pewno mu pomogą. Oprócz doraźnej pomocy chorym udział w badaniach może bardzo pomóc w lepszym poznaniu przyczyn choroby co z pewnością przełoży się na stworzenie nowych skutecznych terapii.

Lekarze prowadzący takie przypadki, osoby zainteresowane lub ich opiekunowie mogą zgłaszać na poniższy adres

Kontakt: bastion (at) wum.edu.pl

Więcej na temat badań zespołu prof Płoskiego

.

.

Współpraca z nową Pracownią Doświadczalnej Cyfrowej Patologii

Dzięki środkom z Narodowego Centrum Nauki zakupiono skaner preparatów mikroskopowych. Urządzenie umożliwia zautomatyzowane skanowanie preparatów mikroskopowych przy zachowaniu bardzo wysokiej rozdzielczości. Jest to możliwe dzięki wbudowanym w sprzęt zaawansowanym mechanizmom automatycznego ustawiania ostrości, a także obiektywom, które pozwalają na skanowanie z rozdzielczością dochodzącą do 0,1 mikrona na piksel wynikowego obrazu. Urządzenie wyposażone jest w rejestrator o dużej dynamice barw co, w połączeniu z obiektywami z korekcją aberracji chromatycznej, pozwala na analizę złożonych barwień immunohistochemicznych. Skaner, oprócz obrazowania w jasnym polu, umożliwia także zautomatyzowane obrazowanie fluorescencyjne, z wykorzystaniem czterech fluoroforów jednocześnie. Urządzenie wykorzystuje w oświetlaczach półprzewodnikowe źródła światła, co gwarantuje wysoką i powtarzalną jakość skanowania.

Ważnym elementem kompletnego rozwiązania systemu cyfrowej patologii jest odpowiednio wydajna infrastruktura IT. Warszawski Uniwersytet Medyczny dysponuje zapleczem pozwalającym na transfer, składowanie i przetwarzanie plików graficznych gigapikselowej rozdzielczości, które powstają w procesie skanowania preparatów. System umożliwia m.in. równoczasową analizę wybarwienia preparatów na całym ich obszarze, co przy zastosowaniu klasycznego mikroskopu z kamerą jest w praktyce niewykonalne.

Poza umożliwieniem przeprowadzania ukierunkowanych analiz histochemicznych na dużą skalę, system znajdzie także zastosowanie jako platforma do cyfrowej archiwizacji preparatów. Jednym z pierwszych zastosowań tego typu rozwiązań w praktyce klinicznej była archiwizacja i udostępnianie cyfrowych wersji preparatów.

Pracownia otwarta jest na propozycje współpracy z ośrodkami badawczymi oraz instytucjami medycznymi chcących wykorzystać możliwości Pracowni Doświadczalnej Cyfrowej Patologii.

.

Więcej informacji na temat Pracowni Doświadczalnej Cyfrowej Patologii:

http://bastion.wum.edu.pl/aktualnosci/pracownia-cyfrowej-patologii-warszawskiego-uniwersytetu-medycznego/

Kontakt: 22 599 21 76, radoslaw.zagozdzon (at) wum.edu.pl

Więcej na temat badań zespołu dr Zagożdzona.