10 stycznia 2014 r. w czasopiśmie Leukemia wydawanym przez Nature Publishing Group ukazała się publikacja pt. ‘B-cell receptor pathway inhibitors affect CD20 levels and impair antitumor activity of anti-CD20 monoclonal antibodies’. Zespół dr Winiarskiej odkrył nowy mechanizm regulujący obecność na powierzchni komórek nowotworowych ważnego antygenu rozpoznawanego przez terapeutyczne przeciwciała monoklonalne. Antygenem tym jest cząsteczka CD20, która znajduje się na powierzchni komórek nowotworowych niektórych typów białaczek i chłoniaków. Naukowcy z WUM pokazali, że określone nowoczesne leki przeciwnowotworowe, hamujące szlaki przekazywania sygnałów, mogą zmniejszać ilość cząsteczek CD20 (antygenów). W rezultacie dochodzi do niemal całkowitego zniesienia przeciwnowotworowego działania przeciwciał anty-CD20, które nie mają jak związać się z komórkami nowotworowymi. Odkrycie to ma bardzo ważne znaczenie kliniczne, szczególnie w świetle niedawno rozpoczętych badań klinicznych, w których oceniana jest skuteczność przeciwciał anty-CD20 z lekami hamującymi przekazywanie sygnałów.
Praca jest efektem współpracy naukowców z Zakładu Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Pracowni Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology w Monterotondo (Włochy) oraz IBiSA Cancer Immunomonitoring Platform, Aix-Marseille Université w Marsylii (Francja).
Autorami pracy są: Kamil Bojarczuk, Marta Siernicka, Michał Dwojak, Małgorzata Bobrowicz, Beata Pyrzyńska, Paweł Gaj, Marta Karp, Krzysztof Giannopoulos, Dimitar G. Efremov, Cyril Fauriat, Jakub Gołąb oraz Magdalena Winiarska.
Leukemia jest czasopismem z grupy Nature. Impact Factor tego pisma wynosi IF: 10,164.